Skuteczne i profesjonalne leczenie zaburzeń depresyjnych.

Nasz wielospecjalistyczny zespół psychiatrów i psychoterapeutów zapewni holistyczne i dostosowane do konkretnego pacjenta podejście do leczenia, pomoże  szybko i skutecznie zmniejszyć lub zlikwidować objawy choroby oraz postara się zapobiec nawrotom kolejnych epizodów poprzez profilaktykę i psychoedukację.

Profesjonalna diagnostyka oraz nowoczesne, zindywidualizowane metody terapii.


W CEREBRUM zapewniamy Państwu pomoc psychiatry i psychoterapeuty, którzy aktywnie współpracują ze sobą i wspólnie ustalają plan, jak leczyć depresję u konkretnego Pacjenta.

Leczymy zaburzenia depresyjne przez:

  • farmakoterapię pod kontrolą specjalisty psychiatry
  • psychoterapię w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej, integracyjnej, schematów

 

 


Diagnozujemy i leczymy:

  • objawy przewlekłego smutku i niepokoju
  • zaburzenia adaptacyjne (związane z reakcją na trudne emocjonalnie wydarzenie )
  • epizody depresji endogennej( występujące bez uchwytnej przyczyny zewnętrznej z wysokim nasileniem objawów)
  • zaburzenia depresyjne nawracające
  • zaburzenia afektywne dwubiegunowe( gdzie występują epizody depresji i manii/hipomanii)
  • dystymię (przewlekłe i uporczywe obniżenie nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej utrzymujące się  co najmniej przez 2 lata)
  • depresje w ciąży i poporodowe
  • depresje towarzyszące chorobom nowotworowym, endokrynologicznym, neurologicznym itp.
  • depresje w przebiegu uzależnień i innych chorób psychicznych

 

Po co Ci specjalista?

Prawidłowa diagnostyka depresji jest niezbędna do dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Specjalista psychiatra zbierając wywiad i czasami korzystając z odpowiednich kwestionariuszy i innych metod diagnostycznych, określa skalę zaburzenia afektywnego i na tej podstawie sugeruje dalsze postępowanie.

Psychoterapia bez wsparcia farmakologicznego jest zazwyczaj pomocna przy łagodnym przebiegu depresji. Przy depresji  umiarkowanej najczęściej wskazane jest zastosowanie farmakoterapii (czasami jednocześnie z psychoterapią).

W przypadku depresji ciężkiej, na początku leczenia wskazane jest wprowadzenie farmakoterapii, w celu zmniejszenia nasilenia objawów. Kolejnym krokiem (równocześnie ze stosowaniem leków antydepresantów) może być psychoterapia.

Największą skuteczność w leczeniu depresji wykazuje psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT),  a także psychoterapia psychodynamiczna czy schematów. W CEREBRUM  lekarze psychiatrzy zalecają leczenie pozwalające na znaczne zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie objawów depresji u większości chorych.
W tym celu najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne . W przypadku odpowiedniego stosowania leków przeciwdepresyjnych poprawa może nastąpić w ciągu 2–8 tygodni. Niestety, pomimo tego, że u większości pacjentów dochodzi do poprawy, u części z nich po pewnym czasie, niekiedy po miesiącach lub latach dobrego samopoczucia, objawy depresji mogą nawracać. Z tego powodu zaleca się  u niektórych pacjentów profilaktyczne stosowanie leków przeciwdepresyjnych także po ustąpieniu objawów epizodu depresji .

W przypadku braku poprawy po początkowo zaproponowanym  leczeniu lekarze psychiatrzy w CEREBRUM dzięki dużemu doświadczeniu zaproponują Ci zmianę leku, dodanie innych leków do już prowadzonej kuracji, zastosowanie suplementów aby zoptymalizować leczenie, skierują Cię na psychoterapię lub  inne formy terapii. Aby właściwie dobrać lek przeciwdepresyjny konieczna jest dobra współpraca pacjenta z dysponującym odpowiednią wiedzą i doświadczeniem lekarzem. Staranny dobór leku przeciwdepresyjnego dla poszczególnego pacjenta, a niekiedy kombinacji leków, oraz zaplanowanie sposobu dawkowania decydują o skuteczności owego leczenia i jej bezpieczeństwie

Otaczamy Pacjenta opieką aż do momentu, kiedy depresja jest wyleczona.
Poza wieloletnim doświadczeniem, nasz Zespół wyróżnia zaangażowanie i wzorowa postawa w kontakcie z Pacjentem.

Lekarz psychiatra w czasie wizyty przedstawi Ci diagnozę, plan leczenia i zalecenia, wyjaśni ile czasu trwa leczenie, od czego zależy szybkie uzyskanie poprawy i co możemy zrobić, aby wspólnie to osiągnąć.
Pomagamy osobom w każdym wieku; dzieciom, młodzieży, dorosłym i osobom w wieku podeszłym. Jeśli tylko Pacjent wyraża na to zgodę, chętnie współpracujemy także z jego bliskimi, prowadzimy psychoedukację i/lub terapię wspierającą zapobiegającą nawrotom.

 

Warto wiedzieć.

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 , aby stwierdzić występowanie epizodu depresyjnego, muszą występować przez co najmniej dwa tygodnie przynajmniej dwa z trzech poniższych objawów :

  • obniżenie nastroju,
  • brak odczuwania przyjemności
  • spadek energii  prowadzące do wzmożonej męczliwości i zmniejszenia aktywności,
  • oraz dwa lub więcej spośród następujących objawów:
  • osłabienie koncentracji i uwagi,
  • obniżona samoocena
  • poczucie winy
  • negatywna ocena siebie i przyszłości
  • myśli i tendencje samobójcze,
  • zaburzenia snu (przedwczesne wybudzanie, trudności w zasypianiu, zwiększona potrzeba snu),
  • zmniejszony lub zwiększony apetyt

Należy pamiętać, że u dzieci i młodzieży cierpiących na depresję, głównym nastrojem nie jest smutek lecz drażliwość. Często występują również skargi dotyczące dolegliwości somatycznych. Niewyrażone przygnębienie może ujawniać się poprzez niewyjaśnione bóle brzucha, bóle głowy, brak łaknienia czy mimowolne moczenie. Dzieci przejawiają też większą drażliwość, apatię, brak zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały im przyjemność, niechętnie współpracują z innymi, tracą zainteresowanie lekcjami, niekiedy mogą przeszkadzać, próbując zwrócić na siebie uwagę.Leczenie zaburzeń depresyjnych powinno być kompleksowe. Szczególnie u dzieci i młodzieży powinno być nakierowane zarówno na objawy choroby, jak i na związane z wiekiem potrzeby rozwojowe.

Depresja poporodowa  dotyka 10–20% kobiet po porodzie, co oznacza, że co 5 kobieta doświadcza problemów natury psychologicznej po urodzeniu dziecka. Depresja poporodowa jest jednak schorzeniem zbyt rzadko wykrywanym. Szacuje się, że aż około 50% kobiet cierpiących na depresję poporodową nie zgłasza się do lekarza lub nie jest pytana o występowanie objawów zaburzeń nastroju. Jednak depresja poporodowa tak samo jak inne postacie depresji wymaga leczenia. Nieleczona depresja poporodowa może doprowadzić do niekorzystnych zmian w relacjach kobiety z dzieckiem, partnerem i rodziną, może mieć także niekorzystny, odległy wpływ na rozwój emocjonalny dziecka.