Przyjmujemy dzieci w każdym wieku

Specjalizujemy się w leczeniu:

  •     ADHD,
  •     zaburzeń ze spektrum autyzmu
  •     zaburzeń opozycyjno-buntowniczych
  •     zaburzeń zachowania
  •     zaburzeń afektywnych
  •     zaburzeń lękowych
  •     PTSD
  •     zaburzeń psychotycznych
  •     zaburzeń odżywiania

 

Domyślamy się wizyta u psychiatry dzieci i młodzieży może być stresująca zarówno dla małego pacjenta jak i jego rodzica. Poniżej kilka informacji, które uporządkują wiedzę oraz pozwolą na zmniejszenie napięcia jakie towarzyszy wizycie u psychiatry. 
Po pierwsze pamiętaj, że jesteśmy tutaj dla Twojego dziecka i Ciebie. I naszym celem jest zdiagnozować potrzeby i pomóc. A wszystko w miłej, spokojnej atmosferze. 

Jak przygotować się na pierwszą wizytę?

Prosimy zabrać dokumentację dziecka jeśli jest w posiadaniu rodziców:

  • medyczną (książeczkę zdrowia, aktualne wyniki badań laboratoryjnych, EKG, wypisy ze szpitali, dokumentację z innych przychodni
  • psychologiczno-pedagogiczną: opinie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, wyniki testów psychologicznych itp.
  • szkolną: opinie nauczyciela, pedagoga szkolnego, świadectwa szkolne, zeszyty szkolne

Proces diagnostyczny u dziecka/młodzieży jest podstawowym etapem w zakresie niesienia pomocy, prawidłowe rozpoznanie pozwala wdrożyć właściwie leczenie.

Diazgnoza psychiatryczna dziecka/młodzieży składa się z kilku etapów:

  1. Konsultacja z rodzicami (pierwsza wizyta diagnostyczna – 60 minut)
    obejmuje rozmowę na temat rozwoju dziecka w okresie poprzedzającym konsultację  (wywiad rozwojowy) oraz na temat jego aktualnie obserwowanych trudności. Lekarz zbiera informacje o tym, jaki wpływu mają te trudności na funkcjonowanie dziecka i jego rodziny oraz omawia sposoby, z jakimi rodzina i dziecko usiłują sobie z nimi radzić.
  2. Badanie dziecka /nastolatka (druga wizyta diagnostyczna - 60 min)
    polega na obserwacji klinicznej dokonującej się podczas wspólnej rozmowy czy zabawy (w przypadku młodszych dzieci). W uzasadnionych sytuacjach lekarz psychiatra dziecięcy zleca wykonanie odpowiednich testów psychologicznych (diagnostyka psychologiczna dzieci/młodzieży) lub konsultacji u pedagoga,logopedy, neurologa, pediatry, genetyka itp.
  3. Konsultacja z rodzicami oraz z dzieckiem/nastolatkiem (kolejna wizyta - 30 min)
    to spotkanie, którego celem jest zaprezentowanie wyników diagnozy i  omówienie rekomendowanych sposobów pomocy dziecku. Lekarz może rekomendować  interwencje farmakologiczne, psychologiczne, psychoterapeutyczne (psychoterapia dzieci/młodzieży), terapię rodziny ,trening umiejętności społecznych, warsztaty dla rodziców, zajęcia reedukacyjne, logopedyczne jak również przedstawia zalecane dostosowania edukacyjne i wychowawcze oraz ewentualnie wydaje odpowiednie zaświadczenia czy skierowania

Po zakończonym procesie diagnostycznym lekarz psychiatra dzieci i młodzieży pozostaje osobą prowadzącą leczenie i  w razie potrzeby, modyfikującą przebieg terapii pacjenta.

Sprawdz u którego z naszych specjalistów chciałbyś umówić wizytę:
doktor Mateusz Dankowski
doktor Monika Opidowicz 


Diagnoza psychologiczna dzieci/młodzieży 

Wywiad diagnostyczny z obojgiem rodziców (60 min) wizyta bez dziecka
W zależności od wieku dziecka (60 min):

0 – 6 lat obserwacja psychologiczna dziecka – wspólna zabawa, rysowanie, najlepiej razem z rodzicami
7 lat wzwyż – rozmowa diagnostyczna z dzieckiem

Diagnoza psychologiczna – testy

(1 lub 2 wizyty, cena w zależności od testu)
Omówienie diagnozy z rodzicami (30 min) i ew. przekazanie pisemnej opinii (płatnej dodatkowo).
Przekazanie diagnozy oraz pisemnej opinii następuje do 14 dni od ostatniej wizyty diagnostycznej.

Przed rozpoczęciem procesu diagnozy prosimy o dostarczenie w formie papierowej do rejestracji ośrodka lub przesłanie skanu na adres: rejestracja@cerebrum.com.pl
Posiadanej dokumentacji psychologicznej, psychiatrycznej, pedagogicznej
Aktualnej opinii z przedszkola / szkoły ( a także starszych opinii jeśli takie Państwo posiadacie)
Świadectw szkolnych ( strony z ocenami lub strony z oceną opisową)

 

Leczenie dzieci/młodzieży

Po postawieniu diagnozy, w celu pomocy  pacjentowi stosuje się leczenie:

Psychoterapia 

Psychoterapia dzieci: sesje odbywają się najczęściej raz w tygodniu. Poprzez  zabawę np. rysowanie, odgrywanie ról, terapeuta poznaje dziecko i pomaga mu w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, które utrudniają mu prawidłowy rozwój. Bardzo ważnym aspektem terapii dziecka jest zaangażowanie rodziców w ten proces. W tym celu, terapeuta regularnie spotyka się z opiekunami aby pomóc im zrozumieć zachowania i emocje dziecka.

Psychoterapia młodzieży: skierowana jest do nastolatków, którzy zmagają się z trudnościami emocjonalnymi i zaburzeniami psychicznymi. Sesje odbywają się przynajmniej raz w tygodniu. Terapeuta spotyka się również regularnie z rodzicami, by pomóc im zrozumieć zachowania i emocje nastolatka. Pomaga rodzicom zrozumieć i wspierać dziecko w jego problemach. Ważnym aspektem jest tu zasada poufności: terapeuta nie przekazuje rodzicom wszystkich szczegółów, którymi dzieli się nastolatek podczas sesji (wyjątkiem stanowią sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia np. wypowiedzi nastolatka świadczące o myślach czy zamiarach samobójczych).

Psychoterapia grupowa: skierowana jest, przede wszystkim do nastolatków, których problemy związane są z nawiązywaniem lub podtrzymywaniem relacji społecznych. W okresie dojrzewania psychoterapia grupowa jest jednym z ważniejszych sposobów leczenia, ponieważ bazuje na silnej potrzebie identyfikacji młodych ludzi z grupą rówieśniczą. Leczenie w grupie zaspokaja nastoletnią potrzebę przynależności, co wspiera proces zdrowienia. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, lub przyjmują formę intensywnych warsztatów.

Terapia rodzinna – jest to ważny aspekt leczenia dziecka/nastolatka oraz relacji w rodzinie.

Farmakoterapia

Farmakoterapia stanowi zazwyczaj tylko część leczenia zaburzeń psychicznych,  o wskazaniach do jej zastosowania każdorazowo decyduje lekarz – po ocenie uwzględniającej stan zdrowia i funkcjonowanie pacjenta, wywiadu zebranego od rodziny i dziecka. Każda ingerencja farmakologiczna oparta jest na obowiązujących standardach w medycynie